Skutočná výška príjmov realitných maklérov sa odvíja hlavne od výšky provízie za obchod, od skutočného počtu zrealizovaných obchodov a hlavne od výšky provízie, ktorú realitný maklér obdrží od realitnej kancelárie.

Podľa aktuálnej situácie na trhu dokáže priemerne schopný maklér mesačne zrealizovať 2 až 3 obchody (čiže zrealizuje prenájom alebo predaj nehnuteľnosti). V takomto prípade sa výška provízie za jeden realitný obchod pohybuje priemerne na sume 2 000 eur (výnimočne býva provízia menšia ako 1 650 eur).

Mnohé realitné kancelárie ponúkajú províziu aj vyššiu ako 50 %, ale väčšinou ak pracuje realitný maklér pod realitnou kanceláriou, ktorá mu ponúka odmenu vo výške 40 %, tak jeho mesačný príjem predstavuje cca 1 600 eur. Ak sa maklér dohodne s realitnou kanceláriou na pomerné znášanie nákladov spojených s prevodom, tak už nemusí odpočítavať z jeho mesačného príjmu tieto náklady.

Možnosti väčšieho zárobku

V mnohých prípadoch si predávajúci neželajú, aby sa verejnosť dozvedela, že predávajú nejakú nehnuteľnosť a preto sa tieto inzeráty na predaj neobjavia. Z toho dôvodu, skúsenejší makléri sa zúčastňujú dražieb nehnuteľností, využijú výhodnú kúpu nehnuteľnosti a tým sa stávajú investormi. Potom nehnuteľnosť zrekonštruujú a následne predajú so ziskom, čím presiahnu celoročný príjem bežne zarábajúceho občana Slovenska.

V niektorých prípadoch sa realitní makléri môžu dostať aj k luxusným nehnuteľnostiam, prevodom veľkých nehnuteľností alebo komerčných pozemkov, pri ktorých je provízia podstatne vyššia. Takýto predaj si vyžaduje odbornejší prístup a vtedy môže odmena makléra presiahnuť sumu 20 000 eur.

Vo svete realít platí, že čím je maklér skúsenejší a vzdelanejší, tak má väčšie schopnosti využiť výnimočné príležitosti. Ak má navyše aj dobré renomé, tak dobré obchody prichádzajú samé.

Na realitnom trhu sa však môžeme stretnúť aj s maklérmi bez základných znalostí v tejto problematike, ktorí očakávajú od klientov len zisk.

 Zaujímavosť práce v realitách službách

Tak ako v ostatných krajinách aj na Slovensku sa považuje investovanie do nehnuteľností za dobrú investíciu, ktorá môže prinášať v závislosti od nehnuteľnosti istý zisk. Svet realít je preto zaujímavý tým, že sa nikdy neprenesie do virtuálneho sveta, pretože každý chce nehnuteľnosť vidieť na vlastné oči. Tým zostáva podnikanie v realitách výnimočné.